Ciekawostki

Na wykopie ostatnio można…

Na wykopie ostatnio można zaobserwować próby wybielania brutalnego reżimu generała Franco. Podpierają to antykomunizmem i pochwałami reform gospodarczych. Jak było? Polecam przeczytać artykuł – Największe zbrodnie generała Franco [18+]

Setki tysięcy ofiar. Bezwzględna eksterminacja przeciwników politycznych. Publiczne egzekucje. Obozy koncentracyjne. To wszystko należy zapisać na konto generała Francisco Franco. I choć obecnie wielu nie chce pamiętać o zbrodniach hiszpańskiego dyktatora, to najwyższa pora o nich przypomnieć.

Jak zauważył polski historyk Paweł Machcewicz, dla porównania w czasach stalinowskich (od 1944 do 1956 roku) w Polsce wykonano kilka tysięcy wyroków śmierci (prawdopodobnie 3-4 tysiące). Ogólną liczbę ofiar (zabójstw i egzekucji) reżimu frankistowskiego Antony Beevor szacuje na 200 tysięcy osób.

Praktykowane były potworne represje wobec mniejszości seksualnych, poza tym wsadzano ich do szpitali psychiatrycznych:

[..]zginął np. poeta Federico Garcia Lorca, rozstrzelany w sierpniu 1936 r. w pobliżu Grenady. Jego zabójca, należący do Falangi właściciel ziemski, Juan Luis Trescastro, miał powiedzieć: Zabiliśmy Federica Garcię Lorcę. Ponieważ był pedałem, strzeliłem mu dwa razy w dupę.

Wszystko oczywiście przebiegało w pobożnej atmosferze i katolickim duchu:

Wspomniany Antony Beevor przytacza przypadek z Pampeluny, gdzie 15 sierpnia, podczas procesji ku czci Matki Bożej, falangiści i requetés (członkowie ultraprawicowej monarchistycznej milicji karlistowskiej) zatrzymali kilkadziesiąt podejrzanych osób. Wywieziono je za miasto i rozstrzelano, a sprawcy mogli jeszcze wrócić do Pampeluny i dołączyć do wchodzącej właśnie do katedry procesji.
Inna opowieść o requetés głosi, że zmuszali oni schwytanych republikanów, by kładli się krzyżem, a następnie z okrzykiem „Niech żyje Chrystus Król” obcinali im kończyny.

Pamiętajmy o krwawych rządach faszystów i nie pozwólmy prawicowym propagandzistom zamydlić nam oczu.

#antykapitalizm – obserwujcie #iiwojnaswiatowa #gruparatowaniapoziomu #qualitycontent #neuropa #lgbt #homoseksualizm #faszyzm #antifa #hiszpania #antyklerykalizm #katolicyzm #komunizm #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne