Ciekawostki

Hej Astromirki, szybki nius….

Hej Astromirki, szybki nius. Mamy drugą Omuamuę w Układzie Słonecznym.

Ekipa z naszego Obserwatorium w Krakowie (Piotr Guzik, Michał Drahus, Wacław Waniak) wraz ze swoimi współpracownikami z innych instytutów parę godzin temu opublikowali telegram o przeliczeniu orbity dla rzeczonego obiektu. Chłopaki wykorzystali do badań teleskopy na La Palmie i na Mauna Kea. Wygląda na to, że mamy do czynienia z międzygwiezdną kometą. Jej oznaczenie robocze jest: gb00234. Na pewno będziecie o tym słyszeć w mediach przez następne miesiące, więc więcej info będzie później. W szczególności będzie gorąco w grudniu, kiedy gb00234 będzie w peryhelium (niespełna 2 AU od Słońca).

Na pewno będzie pytanie, czy ten obiekt nie mógł się wybić z, na przykład, obłoku Oorta i tu przywędrować. Z tego co wiem, raczej nie. Posiada on nadwyżkę prędkości w liczbie 30 km/s, a dla obiektów z obłoku Oorta taka nadwyżka nie powinna być większa od 3 km/s. Poza tym, Oumuamua miała nadwyżkę w liczbie 26 km/s. Jak ktoś chce poczytać więcej o tym, odsyłam do źródeł anglojęzycznych pod terminem: hyperbolic excess velocity.

Obiekt został zaobserwowany po raz pierwszy przez Gennady Borisova w Obserwatorium Krymskim 30 sierpnia. Foto obiektu załączam poniżej (jest w samym środku zdjęcia). Nowa międzygwaizdowa kometa wystepuje pod równoległą nazwą C/2019 Q4 (Borisov).

#astronomia #kosmos #ciekawostki
#astronomiaodkuchni