Ciekawostki

Ciekawostka militarna:…

Ciekawostka militarna: największe sukcesy Napoleona, czyli europejskie kampanie w latach 1805-1809 były zasługą nie tylko geniuszu wojennego Napoleona, ale były możliwe również dzięki gigantycznemu systemowi szkoleń jakie francuska armia przeszła w latach 1803-1805. Napoleon w obozach szkoleniowych w północnej Francji zgromadził 200.000 żołnierzy (rotowanych), którzy przed spodziewaną inwazją na Wielką Brytanię przechodzili drobiazgowe szkolenie w każdym aspekcie wojennego rzemiosła tamtych czasów: od strzelania i walki na broń białą, a skończywszy na manewrach na wszystkich szczeblach dowodzenia, od kompani po całe armie. Nikt inny w Europie czegoś takiego nie przeprowadzał.

Rezultaty były piorunujące: francuscy żołnierze oraz ich brygady, bataliony, dywizje i całe korpusy górowali nad każdym przeciwnikiem, nikt w trakcie kampanii i bitwy nie potrafił przeprowadzać manewrów z taką szybkością i precyzją oraz nikt nie potrafił tak dobrze wykorzystywać taktyki połączonych broni (piechoty, artylerii oraz kawalerii).

Kolejna ciekawostka: jako możecie się domyślać koszty takiego programu szkoleniowego były gigantyczne. Francuzi opłacili je za pieniądze uzyskane ze sprzedaży Amerykanom Luizjany.

Niestety z czasem (począwszy od 1809 roku) wszystkie europejskie armie, w tym Francuzi, zaczęły polegać coraz bardziej na surowych liczbach, mobilizując dziesiątki tysięcy nieprzygotowanych do wojny ludzi, którzy wyszkoleniem znacząco odbiegali od tych którzy przeszli szkolenie lat 1803-1805. Rezultatem był spadek jakości rekrutów. Punktem kulminacyjnym dla Francuzów była nieudana inwazja na Rosję w 1812 r., podczas której wyginęła większość francuskich weteranów. Przez to francuska armia która mierzyła się z wrogami pod Lipskiem w 1813 r. była tylko cieniem swojej dawnej potęgi, pomimo imponującej liczby żołnierzy.

#napoleon #wojnynapoleonskie #historia #francja #ciekawostki